Letní putovní tábor 2022

Kronika ztracené stopy

Rok utekl jako voda a my máme opět na co vzpomínat z letošního putování! Jedenáctého července odstartovala naše pětidenní cesta s Kronikou ztracené stopy. Letošní rok jsme se hlavě zaměřili na bádání a objevování přírody, a to právě v Českém ráji.
Putování jsme započali v Jičíně a naší první zastávkou se stal vrchol Tábor. Pondělí bylo tématem brouků, kterých v našem okolí bylo opravdu dost. Mimo ty jsme se pomazlili se štěňátky a k odpoledni jsme se již ubytovávali na Smetanově vyhlídce. Energii jsme doplnili sýrem na ohni a před spaním se trochu odreagovali sportovními aktivitami, aby se lépe usínalo.
Úterý se neslo ve znamení ptactva. Po cestě jsme dalekohledy pozorovali okolní stromy a narazili jsme také na několik ptačích budek. Před obědem nás čekal výstup na Kozákov, který jsme všichni statečně zvládli a dali si tak zasloužený oběd a odpočinek. V průběhu celého dne se hrála známá hra klíště, kterou jsme si tak trochu okořenili o tvořivý trest, díky kterému se z nás stali výborní básníci. Cílem úterního dne byl kemp Zrcadlová koza, kde nás čekala sprcha a výborný guláš za odměnu. Večer jsme si u táboráku zazpívali typické táborové písně a pomalu šli na kutě.
Třetí den byl ten nejpohodovější, před námi bylo jen pár kilometrů, a tak jsme si mohli déle odpočinout a dát si rozchod v Turnově. Po výborném obědě nás čekala nádherná procházka až do Hrubé Skály. Děti během cesty zkoumali rostliny, plnily úkoly po naučné stezce Dubánka a kochaly se skalními útvary. Od Hrubé Skály nás čekal necelý kilometr ke krásnému ubytování. Děti si uvařily francouzské brambory, slaďoučký čajíček z přírodnin a po jídle jsme si společně zazpívali u ohně. Předposlední noc jsme strávili v chalupě v postýlkách.
Kuličky s mlékem nám dodaly dost sil na čtvrteční cestu. Dost pozornosti jsme tento den věnovali stromům, o kterých jsme si zapisovali informace a soutěžili tak s druhým týmem. Přes Trosky jsme se dostali po červené až do Nebákova na dobrý oběd a pak si odpočali u rybníka. Cesta nás nakonec zavedla až do obce Podkost, kde nás zasytily výborné vafle se zmrzlinou. Avšak nás čekala nemalá průtrž mračen, kterou jsme zvládli, díky skvělým vedoucím, v suchu. Večeři jsem si tak připravili ve stanu a šli rychle spát.
Poslední den- cíl Sobotka. Děti si po snídani udělaly menší manufakturu na výrobu obložených housek k obědu. Po úklidu stanu jsme se pomalu vydali ke hradu Kost, u kterého začíná naučná stezka Plakánek. Přes zámek Humprecht jsme se konečně dostali do Sobotky, kde nás čekal zasloužený obídek. Nastoupili jsme na vlak, ve kterém jsme se někteří prospali a dopravili se do Hradce Králové.
Za pět dní jsme ušli více jak 70 kilometrů a nasbírali mnoho nových poznatků a krásných vzpomínek. Moc všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na Vás i příště!

Fotogalerie